O víně

Tramín červený, víno s velkým potenciálem. V Česku teprve od druhé poloviny 20. století.

Tramín červený, víno s velkým potenciálem. V Česku teprve od druhé poloviny 20. století.

 

Historie Tramínu červeného sahá až do starověku, kdy byla odrůda pěstována v Egyptě, Řecku a Římě. V 16. století byla přivezena do Německa, kde se stala velmi populární a rozšířila se do Alsaska. V průběhu času se odrůda rozšířila do dalších zemí, jako jsou Rakousko, Itálie, Austrálie, Nový Zéland a USA.

Tramín červený má výraznou květinovou a ovocnou vůni, připomínající růže, liči, marakuju, broskve a grapefruit. Je to plné a intenzivní víno s jemnými tříslovinami a nízkým obsahem kyselin. Jeho charakteristická sladká chuť ho činí ideálním pro dezerty, jako jsou ovocné saláty, koláče nebo zmrzlina.

V závislosti na regionu pěstování se Tramín červený může lišit v chuťových charakteristikách a sladkosti. Například v Alsasku je víno obvykle suché a s vysokým obsahem kyselin, zatímco v Německu a Austrálii je víno často sladké a s nízkým obsahem kyselin.

Tramín červený je víno s velkým potenciálem a mnoha možnostmi použití v kuchyni. Může být podáván jako aperitiv, k masu s příchutí koriandru, zázvoru a citronové trávy, nebo k pikantním pokrmům, jako jsou thajské nebo indické kari. Je to víno, které určitě stojí za to vyzkoušet a objevit jeho vynikající chuťové kvality.

 

Tramín červený v Česku

 

Tramín červený se v Česku pěstuje především v oblasti Moravy, konkrétně ve vinařských oblastech Znojemska, Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké.

 

Pěstování Tramínu červeného v Česku sahá do druhé poloviny 20. století. První Tramín červený byl vysazen v roce 1963 ve vinohradu v obci Popice na Znojemsku. Od té doby se odrůda začala pomalu rozšiřovat po celé Moravě.

V Česku se Tramín červený často pěstuje na svažitých pozemcích s hlinitopísčitou a vápnitou půdou, což umožňuje vínu vyvinout své charakteristické aroma. Víno z této odrůdy získává své výrazné květinové aroma a ovocné tóny, které jsou často doplněny kořenitými tóny.

České Tramíny červené jsou často sladké, ale v poslední době se objevují i suché varianty. Tramín červený je často používán jako aperitiv a podává se k dezertům a ovocným salátům.

V posledních letech se české Tramíny červené těší rostoucí oblibě, a to jak v Česku, tak i v zahraničí, a stávají se zajímavou alternativou k Tramínu červenému z Alsaska a Německa.